Sunday, 23.6.2024
Name days: Adrian / Wanda / Zenon
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Szkolny Klub Bezpieczeństwa 2013

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Szkolny Klub Bezpieczeństwa, który rozpoczął pracę w tym roku szkolnym coraz bardziej zaznacza swoją działalność na terenie szkoły. I już powoli widoczne są „pierwsze małe efekty”. Przypomnieliśmy wszystkim o zasadach ruchu drogowego i prawidłowym poruszaniu się w drodze do i ze szkoły. Pięknie wykonane przez czwartoklasistów znaki drogowe - umieszczone na naszej szkolnej gazetce - utrwalają ich znajomość.


Obecnie trwa, zaplanowana na cały miesiąc, akcja – BĄDŹ BEZPIECZNY W SZKOLE. Codziennie po naszym szkolnym korytarzu „krążą” nasze szkolne znaki – dotyczące zasad poruszania się po szkole. Są to znaki nakazu: ROZMAWIAJ SPOKOJNIE, SPACERUJ, POMÓŻ KOLEDZE, CHODŹ PRAWĄ STRONĄ NA SCHODACH i zakazu: NIE BIEGAJ, NIE KRZYCZ, NIE POPYCHAJ KOLEGI. Każda klasa, kolejno pełniąc dyżur ze znakami, sprawdza, czy wszyscy potrafimy się wzorowo zachować. Dodatkową motywację do zmiany zachowania stanowią "klamerkowe" motywki. Dzieci, które wylosują znaczek muszą pamiętać, że są strażnikami dobrego zachowania. I już widać efekty – coraz więcej uczniów respektuje „nasze” ustalenia. Hurrra!!!


I kolejna akcja:
Zaczął się okres jesienno-zimowy, który charakteryzuje się pogorszeniem warunków widoczności. Pogarszające się warunki drogowe, wynikające z wcześniej zapadającego zmierzchu oraz częstych opadów atmosferycznych, utrudniają kierującym pojazdami dostrzeżenie pieszych uczestników ruchu, często ubranych w ciemny kolor odzieży.
Dlatego też w ramach działania naszego Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa zachęcamy wszystkich uczniów - pieszych uczestników ruchu drogowego – O UMIESZCZANIE CHOĆBY JEDNEGO ELEMENTU ODBLASKOWEGO NA ODZIEŻY. Element taki w znaczny sposób może poprawić bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego. 


Osoby poruszające się w ciemności bez elementów odblaskowych są zauważane przez kierujących niemal w ostatniej chwili z odległości kilkunastu metrów. Odblaskowa opaska, kamizelka lub inna część ubioru sprawi, że kierujący zauważy pieszego znacznie wcześniej. Widoczność takiej osoby z odległości ponad 150 metrów daje kierującemu o wiele więcej czasu na wykonanie bezpiecznego manewru, jak ominięcie czy zahamowanie.


                                               BĄDŹ BEZPIECZNY!


                               NOŚ ODBLASKI!


opiekun: D. Marciniak