Sunday, 23.6.2024
Name days: Adrian / Wanda / Zenon
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Realizacja projektu: Od grosika... w klasach II i III

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Zgłębianie wiedzy finansowej powinno odbywać się przez całe życie, a rozpoczynać jak najwcześniej, jak bowiem wiadomo „czym skorupka za młodu nasiąknie…”

W myśl tego powiedzenia uczniowie klasy II i III naszej szkoły realizują projekt EDUKACJI FINANSOWEJ:  „Bezpieczne wędrówki - Od grosika do złotówki ”. Realizacja projektu jest sponsorowana przez Fundację PZU w partnerstwie z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Niecodzienne lekcje, niezwykłe zadania i kosmiczne zabawy przeprowadzone w ciągu wybranych dni w każdym miesiącu są bardzo ważnym, niosącym ogromne korzyści doświadczeniem dla dzieci. Uczniowie podczas "kosmicznych" wędrówek - a już byliśmy na planetach: Grosik, Portfelik, Skarbonka i Zabawka - poznają tajniki podstaw edukacji finansowej, wspólnie zdobywają wiedzę i umiejętności, które ułatwią im racjonalne gospodarowanie pieniędzmi. Znaczenie pracy, dbałość o własne zdrowie, o przyrodę, a także zwrócenie uwagi na aspekt bezpieczeństwa stało się dla dzieci zadaniem ważnym i możliwym do przestrzegania przez nich samych.

    Istotnym elementem projektu jest również współpraca z rodzicami w realizacji edukacji finansowej dzieci. Stały element „Porozmawiaj ze mną o ...”, jest zaproszeniem do wspólnej rozmowy na temat realizowanych treści. Rodzice mogą śledzić postępy swojego dziecka - podróżnika przeglądając jego „Dziennik podróży”. Wprowadzając dziecko w świat finansów rodzice mogą zauważyć, że dzieci potrafią zrobić coś ważnego, zadbać o siebie, że zaczynają rozumieć znaczenie pracy rodziców i własnej. Są również małymi "ambasadorami" świata przyrody, włączając się m.in. w działania, dotyczące dbałości o ekologię.

Lekcje urozmaicone są zabawami muzyczno-ruchowymi oraz zajęciami plastycznymi. Każdy uczeń zna Piosenkę Grosika, wykonał też dla siebie czapeczkę i portfelik, w którym rozpoczął przygodę z oszczędzaniem. 

Podsumowaniem wspólnej pracy dzieci jest wniosek, że bogactwem każdego człowieka mogą być: talent, wiedza, mądrość, rodzina, a nie tylko pieniądze.