Poniedziałek, 22.4.2024
Name days: Łukasz / Kaja / Teodor
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Poczytaj mi przyjacielu

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

POCZYTAJ MI PRZYJACIELU

Czerwiec to miesiąc podsumowań. Za nami kolejne miesiące uczestnictwa w programie „Poczytaj mi przyjacielu”, w którym uczestniczymy od 1 października 2009 roku. Program przeznaczony jest dla dzieci z grupy przedszkolnej. Do udziału w programie zgłosiło się 5 chętnych uczniów z klasy VI, którzy czytali swoim młodszym kolegom książki.

W roku szkolnym 2013/2014 odbyło się 36 spotkań, ponieważ czytano utwory grupie przedszkolnej pięcio i sześcioletniej.. W ramach programu uczniowie czytali bajki, baśnie, legendy, wierszyki oraz utwory literatury dziecięcej. Przygotowali również przedstawienie dla maluchów „Czerwony Kapturek”.

Na zajęcia wybieraliśmy bogato ilustrowane książki, bo to one rozbudzają wyobraźnię dzieci oraz pozwalają zrozumieć i zapamiętać treść utworów. Dbaliśmy, by nasze spotkania były atrakcyjne. Po wysłuchaniu fragmentu książki dzieci odpowiadały na pytania związane z jej treścią. Dzieci przedszkolne miały też możliwość wykonywania różnorodnych prac plastycznych do wysłuchanych utworów. W przygotowaniu zajęć plastycznych wykorzystane zostały pomysły z miesięcznika „Miś” oraz pomysły wychowawczyni przedszkolaków.

W ramach projektu organizowane jest również coroczne Święto Pluszowego Misia. Spotkania z przedszkolakami sprawiają radość nie tylko maluchom , ale i też czytającym. Mam nadzieje, że zainteresowanie programem będzie cały czas wzrastało i zaangażuje do czytania wielu chętnych uczniów.

Udział w projekcie „ Poczytaj mi przyjacielu” kształtuje nawyki czytania, ale także nawiązywania przyjaźni, a dla czytających to praca nad swoimi umiejętnościami i charakterem. Spotkania często nawiązywały do świąt okolicznościowych np. Światowego Dnia Książki czy Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Celem programu jest zachęcenie dzieci do zaangażowania się w czytelnictwo na rzecz najmłodszych oraz wprowadzenie małych słuchaczy w bajkowy klimat.

Efektem działań związanych z programem jest: poszerzenie słownictwa dziecka, rozwijanie swobodnych wypowiedzi dzieci na temat poznanych tekstów, doskonalenie umiejętności formułowania pytań i odpowiedzi do przeczytanego tekstu, doskonalenie umiejętności słuchania tekstów i utworów literackich czytanych przez starszych kolegów oraz rozbudzenie zainteresowania książką jako źródłem wiedzy.