Czwartek, 18.4.2024
Name days: Alicja / Bogusław / Barbara
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Narodowe Święto Niepodległości

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

11 listopada to szczególny dzień w dziejach historii Polski, poświęcony najważniejszemu świętu dla każdego patrioty – świętu związanemu z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości Ojczyzny. Dzień ten to symbol walki o wolność, niepodległość, symbol wiary i zwycięstwa. To okazja, aby oddać cześć tym, którzy słowem i czynem po 123 latach niewoli wywalczyli nam wolną Polskę.

Społeczność naszej szkoły Święto Niepodległości obchodziła 12 listopada. Z tej okazji odbył się w naszej szkole uroczysty apel, który przygotowali uczniowie klas I-III. Poprzez „wędrówkę” od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, trudne czasy zaborów, czas I wojny światowej, aż do momentu odzyskania wolności, uczniowie w jasny, uroczysty sposób przekazali obecnym trudne treści historyczne. Nasi „szkolni recytatorzy” przybliżyli obecnym znaczenie niepodległości naszej Ojczyzny, pokazali, jak potrafią wyrazić przywiązanie i miłość do naszego kraju.  A pieśni historyczne w wykonaniu szkolnego chórku uzupełniły nastrój tej chwili.

Na zakończenie uroczystości  słowo do uczniów skierowała także dyrektor szkoły Bożena  Walczak. Podkreśliła, że bez 11 listopada 1918 roku nie byłoby nas – Polaków, że winniśmy pamięć naszym rodakom, ludziom, którzy ofiarnie walczyli o odzyskanie wolności. A obecnie naszym obowiązkiem jest pamięć oraz praca dla Ojczyzny, szacunek, uczciwość i rzetelne wykonywanie swoich codziennych obowiązków.