Piątek, 29.3.2024
Name days: Marek / Wiktoryna / Zenon
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Program promocji zdrowia: „Przyjaciele Zippiego”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

W bieżącym roku szkolnym 2019/2020 klasa pierwsza realizuje program promocji zdrowia psychicznego: „PRZYJACIELE  ZIPPIEGO”. Ten międzynarodowy program skierowany jest do dzieci w wieku 6-8 lat i ma za zadanie kształtować i rozwijać u nich umiejętności psychospołeczne. Poprzez ciekawe opowiadania oraz zestaw ćwiczeń uczy uczestników różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu. Doskonali też relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne u wszystkich.

Zajęcia dla dzieci realizowane są cyklicznie podczas kilkunastu spotkań w klasie w ciągu roku szkolnego. Pierwszoklasiści, poznając historię chłopca Tiga i jego siostry Sandy oraz kilku kolegów z ich klasy, poznają różne uczucia oraz sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach. Postać zwierzątka – patyczaka Zippiego – uczy z kolei, jak opiekować się swoim zwierzątkiem, jak o nim opowiadać, dbać o niego, a pod koniec zajęć jak sobie poradzić po utracie kogoś bliskiego. Dzieci same proponują rozwiązania, omawiają różne strategie. Ważne jest, że żaden pomysł nie jest krytykowany, że można porozmawiać o swoich odczuciach i trudnościach. Wreszcie, można poradzić kolegom i wskazać dobre rozwiązania.

Właścicielem programu jest angielska fundacja „Partnership For Children”. W Polsce, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, od 1 czerwca 2010 roku, wyłącznym przedstawicielem PFC, upoważnionym do upowszechniania programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji.

Program „Przyjaciele Zippiego” uczy dzieci, jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami, jak rozwiązywać konflikty i dobrze funkcjonować w grupie.

Wychowawca: Donata Marciniak