Sunday, 23.6.2024
Name days: Adrian / Wanda / Zenon
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

„ Mali patrioci i patriotki”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

W  roku szkolnym 2018/2019  Szkołą Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych przystąpiła do ogólnopolskiego programu Szkoła Tolerancji. W tym szczególnym roku, gdy obchodzimy 100-lecie niepodległości,  ten temat jest szczególnie ważny, tym bardziej, że zobowiązuje nas do tego nasz patron. Dzień patrioty i patriotki u nas trwał cały miesiąc, a nawet dłużej. Zrealizowaliśmy wiele projektów, przeprowadziliśmy wiele działań na ten temat, których finałem było Święto Szkoły poświęcone naszemu patronowi i szlachetnej rocznicy. Ale po kolei… Klasy I – III uczestniczyły w projekcie „Polska naszą Ojczyzną”. Starsi uczniowie realizowali projekt : „100 lat Niepodległej” , ich efektem są piękne lapbooki i plakaty również wystawione na szkolnym korytarzu   i stanowiące element dekoracji finału akcji.

9 listopada wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu narodowego. Nasi uczniowie znają bezbłędnie cztery zwrotki pieśni i odśpiewali ją uroczyście o godz. 11.11 tak jak wiele szkół w Polsce. My na tym nie skończyliśmy, uczniowie  poszczególnych klas zaprezentowali wybrane pieśni patriotyczne. Wszyscy włączyli się w wspólne śpiewanie dzięki tekstom wyświetlanym na ekranie.

16 listopada, czyli w Międzynarodowym Dniu Tolerancji zorganizowaliśmy szkolny happening na temat tolerancji. Przygotowaliśmy hasła, które demonstrowaliśmy na przerwach. Starsi uczniowie odwiedzili na lekcjach młodszych uczniów i rozmawiali z nimi na temat tolerancji, życzliwości wobec siebie. Naszym hasłem sztandarowym było:” Powiedz mi coś miłego”.

Finałem naszych działań było Święto Szkoły. To ważne dla nas święto- Dzień Patrona, którym jest Orzeł Biały, obchodziliśmy je uroczyście 28 listopada 2018 roku. Sprawozdanie z naszych działań wysłaliśmy do CEO, organizatora programu „ szkoła tolerancji” i uzyskaliśmy zaświadczenie o udziale i czekamy na certyfikat.

To nie koniec naszych działań. Obchodzimy przecież jeszcze jedną 100. rocznicę- wybuchu powstania wielkopolskiego. My jako wielkopolanie szczególnie jesteśmy na to uwrażliwieni, tym bardziej, że na naszych terenach też toczyły się walki i znajdujemy ślady powstania i powstańców nawet wśród naszych bliskich. Starsi uczniowie przygotowali prezentację postaci powstańców wielkopolskich z terenu gminy Nowe Skalmierzyce oraz zrealizowali projekt „ Ślady powstania wielkopolskiego w mojej okolicy”.

                                                                           Beata Wągrowska