Piątek, 12.7.2024
Name days: Brunon / Jan / Andrzej
Idź do strony głównej Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

"Śladami Orła Białego" - wycieczka do Izby Pamięci

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Uczniowie klasy III w ramach realizowanej na dodatkowych zajęciach innowacji: „Śladami Orła Białego” udali się w piątek 22 maja 2015r. na wycieczkę edukacyjną do Nowych Skalmierzyc. Na początku zatrzymaliśmy się na chwilę przed Pomnikiem powstańców wielkopolskich. Dowiedzieliśmy się, że pomnik ten nazwany "Płomieniem" przedstawia dwa strzeliste, wysokie na 10 metrów słupy spięte wizerunkiem orła, spośród których wybuchają płomienie. Symbolizuje on dwie części Wielkopolski rozdzielone przez zabory, a wybuchające płomienie to powstanie.

Głównym punktem wycieczki była wizyta w Izbie Pamięci, mieszczącej się w Szkole Podstawowej w Nowych Skalmierzycach. Opiekunka Izby przedstawiła nam zgromadzone tam eksponaty, m.in. pamiątki dotyczące Powstania z 1918-1919 roku, z czasów I i II wojny światowej, wiele interesujących przedmiotów – staroci z dawnych lat. W drodze powrotnej przystanęliśmy też pod pomnikiem Jana Pawła II oraz przy tablicy upamiętniającej powstańców wielkopolskich.

Miło spędzony czas umililiśmy sobie pobytem w Ogrodzie jordanowskim. Frajdą okazała się też podróż autobusem podmiejskim. Zadowoleni i z głową bogatszą w zdobytą wiedzę wróciliśmy bezpiecznie do domów.