PROGRAM „OWOCE W SZKOLE”
Program Unii Europejskiej „Owoce w szkole” skierowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych. Już po raz drugi (pierwszy raz realizowaliśmy program w ub. roku szkolnym w edycji wiosennej) nasza szkoła została zakwalifikowana do tego programu i wspólnie z uczniami go realizuje.
Celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie. Bo właśnie w jak najmłodszym wieku, a więc szczególnie na etapie klas I-III kształtują się najważniejsze nawyki żywieniowe dzieci. Dzięki różnym działaniom edukacyjnym, pogadankom, wspólnym „owocowo-warzywnym” posiłkom czy konkursom chcemy propagować zdrowe odżywianie wśród wszystkich naszych milusińskich. Szczególnie zaś zależy nam na zmianie nawyków żywieniowych dzieci zagrożonych nadwagą lub otyłością.
W programie „Owoce w szkole” uczestniczy w tym roku 40 uczniów. Otrzymują oni owoce i warzywa przez 3 lub 2 dni w tygodniu przez okres 10 tygodni, a więc od października do grudnia tego roku. Dzieciom udostępnia się:
świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki)
świeże warzywa (marchew, paprykę słodką, rzodkiewki)
soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.
Geneza programu
W Unii Europejskiej nadwagę ma około 22 mln dzieci, a ponad 5 mln z nich cierpi na otyłość. Według przewidywań liczba ta rokrocznie wzrasta. Ważną rolę w zwalczaniu tego problemu może odegrać poprawa sposobu odżywiania. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codzienne spożycie 400 gramów owoców i warzyw na osobę, jednakże większość Europejczyków nie osiąga tego celu, a tendencja zniżkowa jest szczególnie widoczna u młodych ludzi.
Program Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce w szkole” powstał jako jedno z priorytetowych działań Komisji Europejskiej, zmierzających do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania dzieci oraz redukcji ryzyka poważnych problemów zdrowotnych w późniejszym etapie życia.
Program został uruchomiony w Unii Europejskiej od roku szkolnego 2009/2010. Bierze w nim udział większość państw członkowskich UE, w tym również Polska. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%).
Dziękujemy Agencji Rynku Rolnego za umożliwienie nam poznawania w przyjemny sposób zasad zdrowego odżywiania. Chcemy być zdrowi i silni!
Zachęcamy wszystkich – rodziców i dzieci – do korzystania ze strony internetowej: www.owocewszkole.org